Salcano XRS 040 TestSALCANO XRS 040 HAKKINDA İNCELEME

BU YAZI DA BİSİKLET HAKKINDA Kİ DENEYİMLERİMİ AKTARACAĞIM

Merhabalar

Kullanmış olduğum XRS 040 ,  2. versiyon üretimdir. Salcano'nun ürettiği kadrolar arasında en beğendiğim kadrolardan biri diyebilirim.Tasarımı İtalyan izleri taşımakta.

Kadro inceltilmiş alüminyumdan oluşmakta. Maşa da alüminyum. 3. versiyon üretime göre daha güven veren bir maşa olduğunu söyleyebilirim.

Vites sistemi Shimano Sora 3500 modeli bulunmakta. Ben arka artırıcıyı 3000 modeli ile değiştirdim orası ayrı mesele.Sora 2*9 lu vites sistemine sahip.
Vites geçişleri yol bisikletine yeni başlayanlar için keyif verici olabilir ama daha tecrübeli iseniz hiç bir şeyin yetmediği gibi sora sistem size zamanla yetmez hale gelecektir.

Aynakol 50-34 ölçülerinde. Kaset 11-25 olunca yokuşlarda oldukça zorlanacağınızın işareti olacaktır diye hissettiğinizi düşünüyorum.Evet bende 11-25 kaset kullanmaktayım ama böyle seviyorum.Yokuşlar biraz zorlasa da gelişim için birebir.

Fren sistemine bakacak olursak üst seviye bir fren sistemi yok. Tektro R312 kaliper fren kullanılmış.
Zaten yol bisikletlerinde fren sistemi durdurmak için değil yavaşlatmak için olduğunu zamanla anlayacaksınız desek yanlış bir şey söylemiş olmayız :)

Sele oldukça sert bir yapıda olduğu için biraz ağır ama daha sağlıklı bir jelli yarış selesi ile değiştirdim.

Jant konusunda idarelik bi jant mevcut. Salcano XPRO Race 36 telli double jant. Bu jantın tellerini özel bir tel ile değiştirdim ve anladım ki fabrika çıkışı gelen jantlar gerçekten esniyormuş.Jant tellerini değiştirdikten sonra daha rijit bir hale geldi. 

Benim kullandığım kadro ölçüsü 57 . Dolayısıyla biraz daha ağır olacak. Pedallar ve aksesuarlar ile birlikte ağırlığı 10 kiloyu geçiyor diyebilirim.


Peki gelelim sürüş ile ilgili neler söyleyebileceğimize.

Bu bisikleti kullanmaktan oldukça keyif aldığımı söyleyebilirim. Dönüşleri ve manevraları oldukça iyi hissettiriyor. Tabi bunda kullandığınız lastiklerinde etkisi var.
Yeni bir bisiklet kullanıcı iseniz size uçtuğunuz hissini verecektir. Zaten yarış bisikletinin etkisi bu. Uçtuğunuzu hissetmeniz.
Başlangıç seviyesi için alınabilecek kategoride olan bir bisiklet olduğunu söyleyebilirim. Size göre olan kadro da kullanmanız halinde çok keyif alacaksınız.

Tabi ki her bisiklet kendi kategorisinde güzeldir. Bu kategorideki bir bisiklet için iyi bir seçim diyebiliriz.


Sağlıcakla kalın...


1 yorum:

  1. Salcano 2014 model kullanıyorum.
    Frenler Sora ve Sele jelli yani kazık gibi değil.
    Özellikle eski üretim tercih ettim ekipmanlar daha kaliteli tutulmuş.
    XRS040 tercih edecekler 2014 model tercih edebilir.

    YanıtlaSil