Finansal Piyasalarda Yatırım Yapmamak Yapmaktan Daha Kârlı Olabilir

İşçiler emeği ile para kazanır. 

Zamanınızı , emeğinizi , ömrünüzü harcayarak bir kazanç elde ediyorsunuz. Bazen ihtiyacınız olan şeylerden bile vazgeçiyorsunuz. Gelecek kaygısı birikim yapma isteğini tetikliyor.Ufak ufak biriktirmeye çalışıp finansal piyasalarda , döviz , altın ,hisse senedi gibi yatırım araçları almak istiyorsunuz .Neden ?  kazançları korumak ve hatta üzerine küçükte olsa bir şeyler eklensin , birikimimi büyüteyim diye.

Peki sonra ne oldu ? 

Büyük balıklar küçük birikimi olanların cebindeki paraları çalabilmek için piyasayı manipule ederler. Çeşitli mecralarda felaket tellallığı yaparak panik havası oluştururlar. Bu da insanların ekonomik kararlarının yanlış yönlenmesine neden olur. Küçük yatırımcılar daha fazla zarar etmemek için zararına satışlar yapabilirler. İktisadi faktörler ( arz-talep vb.) geçersiz kalır. Hiçbir bilimsel temele dayanmayan balonlar ortaya çıkar.Teorileriniz tutmaz hale gelir. 
Bile bile zarar etmektense finansal piyasalarda yatırım yapmamak , yapmaktan daha kârlı hale gelir.

Şu an da dünya üzerinde ki kan emici ülkelerin yaptığı olay budur. Küçük yatırımcıların cebindeki paraları al, sermaye birikimini artır. En ilginç olanı da bu düzeni böyle devam ettireceklerini zannetmeleridir. Zalimlerin sonunun ne olacağını hepimiz biliyoruz. Sürekli olarak dünyayı ekonomik krize sürüklediklerini görmeyen yoktur.

Ne yapılabilir ?

Birikimlerinizi koruyun. 
Manipülasyon yapanları dinlemeyin.
Kararlarınızı kendiniz verin.
Başkalarının dediği -mış -miş kelimeleri sadece beklentidir. Siz kendi beklentilerinize odaklanın.
En önemlisi kendinize yatırım yapın...
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder